Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktivity 2018/2019

Budúci školáci

Budúci prváci

Budúci prvák má vedieť

samostatne sa obliecť a obuť, pozapínať gombíky, samostatne sa najesť a obslúžiť na WC, správne vyslovovať všetky hlásky vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách, kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené, nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi, vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary, poznať základné farby, spočítať predmety do päť, rozprávať obsah rozprávky a rozumieť jej obsahu, naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo báseň, vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach,orientovať sa v priestore, vie kde je "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo" Všetko zvládnu a môžu po prázdninách nastúpiť do ZŠ. Prajeme deťom veľa úspechov.


 

„Prírodné laboratórium“ pre malých Eko-vedcov

„Prírodné laboratórium“ pre malých Eko-vedcovProjekt sme realizovali v júni  v interiéri ako aj exteriéri našej MŠ. Deťom sme moderným spôsobom umožnili pozorovanie diania v prírode živej aj neživej. Aktivity nám pomohla zrealizovať p. Ing. Zuzana Kertysová – špecialista na environmentálnu výchovu z chránenej oblasti Hornej Oravy. Pozorovanie pomocou rôznych nástrojov sme u deti podporili ich prirodzenú zvedavosť, fantáziu a hlavne detskú radosť z nového a doposiaľ neznámeho. Deti si v prírodovednej vzdelávacej oblasti rozvíjali prírodovednú gramotnosť, naučili sa používať prírodovedné vedomosti za pomoci nových pomôcok, vedia identifikovať otázky, utvárať závery, ktoré sú podložené faktami a reálnymi skúsenosťami. Nemajú problém vytvoriť predstavu o prírodnom svete a zmenách, ktoré v ňom prebiehajú. Okrem toho dokážu ľahšie rozlíšiť živé od neživých, porozprávať o reáliách známeho okolia. Hlavnou podstavou je radosť detí, ktorá je novými aktivitami a činnosťami podporovaná. Ďakujeme Nadácii Volkswagen, ktorá nám to umožnila.

logo


 

Na dopravnom ihrisku

kary V jedno pekné júnové dopoludnie nám šikovný otecko p. Kakačka priviezol na dopravné ihrisko tri káry aj s vozíkom. Deti tak mali možnosť vyskúšať si jazdu na kárach. Mali z toho veľkú radosť. Ďakujeme


 

Trojboj

TrojbojV júni sa tri deti v našej MŠ zúčastnili okresnej športovo- vzdelávacej súťaže TROJBOJ v Čimhovej. Alenka, Tónko a Klárka si zmerali svoje vedomosti a športové zdatnosti so svojimi rovesníkmi. Za svoju šikovnosť boli odmenení sladkosťami a diplomom.


 

Hasiči

Hasiči

V stredu 5. júna bol pre deti z MŠ výnimočný. V očiach sa im rozžiarili iskričky radosti, keď pred MŠ uvideli a aj počuli húkať hasičské auto. Na návštevu k nim zavítali členovia dobrovoľného hasičského zboru z obce. Prezentácia náradia, ktoré pomáha pri záchrane životov, možnosť všetko vidieť na vlastné oči obohatila deti o nové poznatky. Páčilo sa im aj vyskúšať si hasičskú prilbu, použiť ozajstnú hasičskú striekačku na uhasenie ohňa, posedieť si v hasičskom aute, pustiť zvuk sirény a mnoho iného. Odteraz už budú vedieť aké číslo treba zavolať, keď niekde horí. Pri odchode sa hasiči s deťmi rozlúčili a na autách odviezli do MŠ. Za krásne a podnetné ukážky im srdečne ďakujeme, veľmi si ich prácu vážime a ceníme. A budúci rok sa opäť na nich tešíme.


 

Rozlúčka s predškolákmi

rozlúčkaDovidenia milá škôlka,
my už nie sme malí.
Preč sú chvíle, keď sme všetci
poobede spali.
Nesmiete sa na nás hnevať,
už nás čaká škola.
Utekajme, veď nás leto volá !

Tento odkaz nám zanechali naši budúci prváci, ktorí tento rok opúšťajú materskú školu. Prišli ako maličkí pred tromi, štyrmi rokmi – nechýbali ani slzičky. Dnes odchádzajú veselí, šikovní predškoláci, ktorí v septembri zasadnú do školských lavíc. Posledný raz vystúpili pred rodičmi ako škôlkari. A rodičia ich mali veru za čo odmeniť potleskom. Pestrí program si užili deti aj dospelí. Nasledoval tradičný sľub prvákov a odovzdanie darčekov, ktoré predškolákom budú pripomínať čas strávený v materskej škole.  A prišiel čas na tortu, na ktorej si všetci pochutili. Veríme, že tak ako sa všetkým deťom  darilo v materskej škole, budú úspešne pokračovať aj počas ďalších rokov a niekedy sa zastavia opäť v „našej škôlke“ , aby sa nám pochválili


 

Výlet Liptovská Sielnica

výlet Lip. SielnicaVýlet do Villy Betuly bol pre deti z MŠ Zvedavá včielka nevšedným a nezabudnuteľným zážitkom.


 

Deň matiek

 deň matiekDeň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili. Dňa 15. mája dýchala atmosféra aj v Materskej škole  v Štefanove nad Oravou slávnosťou a nedočkavosťou osláviť tento krásny sviatok. Deti sa nevedeli dočkať popoludnia, aby mohli svojim mamičkám predviesť všetko, čo si pre ne s pani učiteľkami dlhšie pripravovali. Každé dieťa chcelo piesňou, tancom, básňou alebo dramatizáciou hudobného pásma vyjadriť, že mama je pre nich jedinečná a nenahraditeľná. Na začiatku sa rodičom postupne predviedli čo sa naučili na angličtine. Včielky a aj Medušky ukázali pásmo básní, piesní... Rodičia boli milo prekvapení, ako krásne sa detičky na tento deň pripravili. V závere venovali deti mamám vlastnoručne vyrobené darčeky a špaldový keksík srdiečko.Pochvala a poďakovanie patrí aj všetkým pani učiteľkám, ktoré deti na tento deň pripravili a slávnostne ich obliekli tak, aby bol program pre mamičky čo najkrajší.


 

NatraKY

NatraKYDnes našu škôlku navštívilo divadielko NAtraKY s predstavením pod názvom "Ako namaľovať dúhu".

Toto výborné náučné divadielko sa nepáčilo len deťom, ktoré celý čas sledovali a počúvali so zatajeným dychom, ale aj nám, pani učiteľkám a prítomným mamičkám. Veríme, že nás ešte niekedy navštívia a ďakujeme. ❤


 

Zahrajko

Zahrajko26. apríla sme sa autobusom vybrali do Tvrdošína na vystúpenie dobre známeho Zahrajka zo Spievankova s interaktívnym pesničkovým programom. Zahrajko preniesol deti do lesa, kde stretli zvieratká, s ktorými si zaspievali. Niektoré deti si vyskúšali zahrať na rytmických nástrojoch v Zahrajkovej kapele.


 

Noc v MŠ

Noc v MŠDňa 10. marca 10 predškolákov ostali poobede v MŠ a neodišli domov. Niektoré sa tešili, iné boli plné očakávania ale neboli žiadne slzičky. Samozrejme nevedeli, čo ich čaká. A vtedy sa začala poriadna zábava. Deti sa vyšantili pri hudbe, súťažiach, novej hre šachu, rôznych hrách na schovávačku... Večer sa  občerstvili  a čakali, čo sa bude ďalej diať. Prišla chvíľa, na ktorú sa tešili najviac. V materskej škole zavládla tma a deti sa vybrali po chodbách škôlky hľadať poklad. Zapli svoje lampáše, baterky a hľadali. Potešili sa, že našli veľké prekvapenie. Na koniec si deti ľahli do postieľky, zavreli očká a verím, že sa im snívali krásne rozprávkové sny. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli s občerstvením a pochvala patrí aj deťom, ktoré počas aktivít poslúchali pani učiteľky.


 

Zápis do 1. ročníka ZŠ Š. Šmálika

Zápis do ZŠ

Dňa 4. apríla 2019 sa v ZŠ Š. Šmálika v Tvrdošíne konal slávnostný zápis do 1. ročníka v šk. roku 2019/2020. Pre predškolákov a ich rodičov si pripravili krátky program naši súčasní prváci. V ďalšej časti sa chceli ukázať aj šikovní budúci prváci z Tvrdošína a Štefanova. Dokázali, že vedia a poznajú toho veľa. Po predstavení sa predškoláci rozišli po priestoroch školy v doprovode p. učiteliek. Zastavili sa v triedach, kde boli pre nich pripravené rôzne úlohy, ktoré hravo zvládli. Za dobrý výkon si zaslúžili aj malé darčeky od našich sponzorov. Všetci sa tešíme na stretnutie v septembri 2019.


 

Zdravé mlieko

Zdravé mlieko

Mliečko, mliečko, to je veda,

bez neho sa vyrásť nedá.

Bez neho vraj budem malý,

nebudem mať žiadne svaly.

Mlieko pozná azda úplne každý. Je to tekutina, ktorá dáva život a je našim hlavným zdrojom prísunu vápnika. A ten je predsa veľmi dôležitý pre stavbu kostí, zubov, ale aj celkového stavu organizmu a zdravia  človeka. Aby sme si uvedomili význam mlieka pre naše zdravie p. Hulejová pripravila na našej MŠ ,,mliečny deň“. Z prázdnych krabíc tertapakov sme si poskladali kravičku, v edukačných aktivitách sa oboznámili s významom mlieka a výrobkami. Odmenou im bola ručne vyšľahaná šľahačka s jahodami. Mňam, mňam. Ďakujeme   


 

Medvedík záchranár

Medvedík záchranár

Deti si cez zážitkové učenie, hravou formou a najmä manipuláciou s medvedíkmi nepriamo vyskúšali ako podať prvú pomoc pri resuscitácii, oživovaní. Najskôr medvedíkom jemne potriasli a spýtali sa: „Macko, čo sa ti stalo? Dýchaš?“ Počúvali uškom, no macko nedýchal. Keď mu rozopli vestičku s telefónnym číslom 155, uvideli na mackovej hrudi červené srdiečko. Správnym položením dlaní rúk na seba srdiečko stláčali. Spoločne počítali do tridsať, následne sa dvakrát nadýchli, fúkli mackovi do úst a macko ožil. Masážou srdca a dýchaním z úst do úst medvedíkovi zachránili život. Dopoludnie malo príjemnú atmosféru. Deti boli zaujaté činnosťami, ktoré vykonávali a zanietene počúvali výklad tety záchranárky. Na tento deň deti určite nezabudnú, pretože to, čo videli a mohli si vyskúšať, v ich mysliach zostane ešte dlho. Aj takouto formou môžeme spoločne deťom vštepiť elementárne základy zodpovedného prístupu k životu a zdraviu a empatie k chorým. Prostredníctvom tohto zážitku možno raz v budúcnosti zachránia niekomu život naozaj..


 

Hviezdička

HviezdičkaMaterská škola,  Oslobodenia v spolupráci s Mestom Trstená a  MO MS  Trstená, organizovala 23. ročník okresnej súťaže predškolského veku HVIEZDIČKA. Konala sa 21.3 v Kine MIER Trstená  v sólovom prednese poézie a prózy. Našu MŠ zastupovala odvážna predškoláčka Alenka Lieskovská. Zarecitovala poéziu Pytačky od Jany Belašičovej. Za svoju odvahu získala diplom.


 

Karneval

Karneval„Na známosť sa všetkým dáva, mimoriadna správa: tak ako každý rok v tomto čase, fašiangy tu máme zase“. Preto sa učiteľky z materskej školy rozhodli ukončiť toto najveselšie obdobie roka svojim tradičným fašiangovým karnevalom pre deti. Karnevalom sme žili celý týždeň. Učiteľky s deťmi zhotovovali rôzne škrabošky, ozdoby a premenili triedu na rozprávkovú.Vyzdobenú farbnými balónmi a girlandami, ktoré u detí vzbudzovali čoraz väčšiu radosť z prichádzajúceho dňa. Otázok typu:„…koľko sa ešte musíme vyspať a bude karneval…?“, alebo„…aká budeš maska…?“ bolo nespočetné množstvo. Až konečne prišiel deň 1. marec, keď sa celá materská škola premenila na rozprávkovú krajinu, v ktorej sa stretli takmer všetky rozprávkové bytosti – princezničky, králi, kráľovné, čarodejníci, ježibaby, piráti, kovboji, klauni,  ale i zvieratká. Škôlka ožila vravou a veselou hudbou. Bola to riadna zábava. Masky hrali sa, spievali, tancovali a hodovali. Verte, že tancovať v maskách nebolo vôbec jednoduché. A keďže každé jedno dieťa bolo jedinečné a úžasné, preto i každé zvíťazilo. Odmenou boli chutné koláčiky od šikovnej mamičky. Veru, bol to vydarený a veselý karneval. Vďaka patrí všetkým pedagogickým zamestnancom a rodičom, ktorí sa pričinili o vytvorenie príjemnej fašiangovej atmosféry našim deťom.


 

Veselé zúbky 2018

Veselé zúbky 2018Veselé zúbky je projekt zameraný na čistenie, starostlivosť zúbkov. N našej MŠ sme si urobili Deň veselých zúbkov aj spolu s rodičmi. Počas dňa si deti pozreli päť veselých a zároveň edukačných zúbkových rozprávok, osem videoklipov k poučným zúbkovým pesničkám a inštruktážne video. Aj vďaka nim sa deti veselou formou naučia, prečo a ako sa majú o zúbky správne starať. Každá rozprávka prináša konkrétnu tému, ktorá je podporená aj veselou, ale zároveň poučnou pesničkou, preto je to pre deti veľmi prehľadné a zrozumiteľné. Cieľom projektu je vzbudiť u deti záujem o čistenie zúbkov práve zaujímavou a hravou formou, a tak deti už v ranom veku naučiť vhodnú techniku čistenia zúbkov, aby sa im vytvorili návyky na celý život. Ďakujeme rodičom za zúbkovú hliadku.

 

http://www.veselezubky.sk/?page_id=1216&fbclid=IwAR3AZ5jMNdt80wdIsChKk8hw6ogbOGV0Y0-khHm6lh6nsQLYnCKwbJqZQ3c

 

Naš MŠ sa zapojila do súťaže veselé zúbky a VYHRALI SME: 2. miesto :) Dostaneme Veselozúbkové balíčky, plyšový Zubožrút, plagát a nálepku a hlavne produkty dm v hodnote 500 eur.

 

Tešíme sa !


 

Bupi Súťaž 2018

Bupi Súťaž 2018Zapojili sme sa do súťaže Rozprávkový karneval s Bupi 2018 a v našej MŠ sme si zorganizovali Bupi karneval. Bolo nám veselo.

Nakoľko žabka Bupi musela z dôvodu falošných hlasov prerušiť hlasovanie, rozhodla sa odmeniť z každej kategórie jednu škôlku, ktorá na začiatku súťaže získala najviac poctivých hlasov:

Hurá podarilo sa nám vyhrať cenu : Kozmetiku BUPI pre vašu škôlku v hodnote 100EUR.

TEŠÍME SA!

https://www.bupi.sk/bupi-pre-skolky/vyherne-skolky


 

Mikuláš

mikulášTradične v období ,,Mikuláša,, zavítal aj do našej MŠ tento rok obľúbený Svätý Mikuláš. Prišiel sám, čerta radšej nechal doma. Srdečne sa zvítal s deťmi a ony mu s láskou a radosťou zaspievali a zarecitovali. Porozprával sa s nimi, rozdal im balíčky plné sladkosti a potom spoločne s deťmi rozsvietil vianočný stromček. Sľúbili mu, že budú celý rok poslúchať.


 

„Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany"

112Okresný úrad dňa 3.9.2018 vyhlásil okresné kolo výtvarnej súťaže „Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“. Cieľom súťaže bolo priblížiť deťom hravou formou, rôznorodými výtvarnými technikami a formami tématiku civilnej ochrany a jej prepojenie s jednotným európskym číslom tiesňového volania 112. Z našej MŠ sa zapojili dvaja chlapci, ktorí nakreslili výkres do súťaže. Úspešny T. Gálik sa umiestnil na druhom mieste. Gratulujeme!


 

Posedenie so starými rodičmi

Posedenie so starými rodičmi

„Myslím si, že je veľmi potrebné upevňovať si vzťahy s vnúčatami. Ako by žili naše babky a dedkovia, keby si dobré vzťahy neudržiavali? Dňa 26. októbra prijali pozvanie do našej materskej školy babky, dedkovia, staré mamy a starí otcovia. Veď mnohí považujú svoje vnúčatá za dôležitú súčasť svojho života. Starí rodičia sa preto veľmi radi prišli pozrieť na program, ktorý si pre nich pripravili, program vystavaný z piesní, básní, či veselých scénok. Na tomto vystúpení bola veľmi dobrá atmosféra. Na tvárach starých rodičov bolo vidieť dojatie a radosť. Pekné vystúpenie a dokonca aj spoločné občerstvenie, ktoré pre svoje vnúčatá pripravili babičky. Aj deti boli veľmi rady, že mohli takto prekvapiť svojich starých rodičov, príjemne ich potešiť a odvďačiť sa im za všetku tú lásku, pomoc a čas, ktorý im obetujú.

Nadácia Volkswagen opäť pomohla našej materskej škole!!!

Projekt  zameraný na techniku "Zvedavé včielky objavujú svet vedy a techniky"

logo

V spolupráci s nadáciou Volkswagen Slovakia sa deti spoločne so svojimi starými rodičmi mohli hrať s novými didaktickými pomôckami, ktoré umožňujú deťom objavovať a spoznávať nové a nepoznané. Deti s veľkou radosťou ukázali, čo všetko zvládnu, vedia a ako sa im v materskej škôlke darí. Aktivitami: Malí výskumníci a Pracovná dielňa pre chlapcov aj dievčatá sme si vytvorili vhodné podmienky. ĎAKUJEME !!!


 

Beseda s environmentálnym zameraním

Beseda s environmentálnym zameranímV jeden októbrový deň mali deti našej materskej školy možnosť zúčastniť sa besedy zameranej na environmentálnu výchovu s pracovníčkou CHKO (Chránená krajinná oblasť) Horná Orava, pani Ing. Zuzanou Kertysovou, ktorá navštívila našu MŠ. Hravou formou si deti osvojili poznatky o prírode. Dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácií zo sveta našej prírody na jeseň, a to o spôsobe života stromov, listov, výživa stromov, hmyzí hotel, atď.  Na záver si spoločne nazbierané listy obkresľovali, odtláčali, dokresľovali...


 

Beseda

BesedaDňa 8.10 - utorok k nám zavítala návšteva z Banskej Bystrice. Autor knihy Ja sa z toho ušúľam! M. Kapusta a ilustrátor J. Slabej. Vytvorili prekrásnu atmosféra, umocnenú vzájomným čítaním si a prednesom básničiek, spievaním a samozrejme i kreslením. Ďakujeme za návštevu – boli ste super!!!


 

Prvý deň v škôlke

Koniec letných prázdnin a my sme sa po dvoch mesiacoch plných pohody, slnka a nových zážitkov opäť stretli v materskej škole. Tí, ktorí do materskej školy chodili, sa vrátili  k svojim kamarátom, hračkám, učiteľkám aj kuchárkam. Všetci sme zvedaví, čo nám nový školský rok 2018/2019 prinesie. Tešíme sa a urobíme všetko preto, aby ste boli v našej materskej škole spokojní.


 

Zvedavé včielky objavujú svet vedy a techniky

logo volwswagen.jpgNadácia Volkswagen opäť pomôže našej materskej škole!!!

Projekt  zameraný na techniku "Zvedavé včielky objavujú svet vedy a techniky"

Na základe žiadosti o grant na podporu projektu sa nadácia Volkswagen pozitívne vyjadrila a podporila našu žiadosť, čím sme získali finančnú podporu vzdelávania v technike u detí našej materskej školy.

Podstata projektu je v rámci aktivít v MŠ umožniť deťom metódou zážitkového učenia, formou hier, prostredníctvom technického materiálu, didaktických pomôcok, rôznymi pokusmi objavovať a spoznávať nové a nepoznané. Chceme vybudovať centrá a tak vytvoríme tvorivé prostredie na rozvíjanie špecifických manuálnych zručností a základných spôsobilostí vedeckej práce u detí. K tomu potrebujeme zodpovedajúci materiál a didaktické pomôcky technického zamerania, s ktorými to lepšie zvládneme. Aktivitami: Malí výskumníci a Pracovná dielňa pre chlapcov aj dievčatá vytvoríme vhodné podmienky.

ĎAKUJEME!!!


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka