Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktivity

Rozlúčka s predškolákmi

 Rozlúčka s predškolákmiKeď sa vo svojich spomienkach vrátime dozadu a zaspomíname si na ich prvý príchod do materskej školy, zdá sa nám priam neuveriteľné, že  uplynulo už toľko času. Každé dieťa bolo iné, jedno bolo nesmelé, druhé až príliš aktívne, jedno tichučké, druhé až príliš zhovorčivé. I keď sa stretli tie najrozmanitejšie povahy, ich srdiečka mali jedno spoločné – všetky chceli byť milované a všetky chceli rozdávať lásku. Detská dušička je veľká. Boli aj chvíle, keď sme ich nevedeli správne pochopiť. Vtedy nás svojou spontánnosťou dokázali strhnúť a my sme sa od nich mohli mnohému naučiť. Bolo to vzájomné obohacovanie sa. Nastali dni pohody, spokojnosti a radosti. Bola to pre nás odmena za naše úsilie a citlivý prístup k nim. Deti sa naučili vážiť si jeden druhého a navzájom si pomáhať. Slávnostná rozlúčka s nimi býva tradičná snáď v každej materskej škole a ani my nie sme výnimkou. Po úvodnom príhovore pani riaditeľky sa deti rozlúčili básňami, piesňami a o svojej šikovnosti nás presvedčili tancom. Potom už nasledovalo odovzdávanie osvedčení o predprimárnom vzdelávaní, diplom, knihy, ktoré im budú pripomínať krásne chvíle strávené v materskej škole, vrecúška a krásne darčeky od pána starostu. Posledná pieseň na rozlúčku a posledné objatie spoločne s tými, s ktorými trávili dlhý čas. Ťažké budú chvíle lúčenia, slzám sa sotva niekto ubráni, ale život je už taký – čas plynie a vždy prináša nové a nové cesty životom. Všetkým budúcim prvákom prajeme vykročenie správnou nohou a úspešný začiatok prváckeho života.


 

Polícia deťom

Polícia deťomPri návšteve policajtov zmietajú deťmi rôzne emócie (obavy, rešpekt, zvedavosť). Ale po chvíli sa všetky negatívne emócie zmenia na pozitívne. Tak to bolo aj v deň, keď našu MŠ navštívil policajt a psovod. Deti zaujal už len tým, že prišiel na policajnom aute so zapnutou svetelnou aj  zvukovou signalizáciou. Porozprával im o rôznych zásahoch, ktoré musia policajti vykonávať, o bezpečnosti na cestách ako sa majú správať na cestách... Najväčší zážitok však mali z možnosti vidieť policajného psa v akcií  v bezprostrednej blízkosti a môcť si ho pohladkať. Na záver deťom spestrili dopoludnie krátky výchovným koncertom ľudovými piesňami za doprovodu huslí, akordeona a basy. Ďakujeme za ochotu prísť medzi nás a veríme, že sa môžu deti tešiť na ďalšie stretnutie s nimi.


 

Simsalala

SimsalalaV utorok nás v MŠ  navštívila a potešila svojimi piesňami Simsalala. Zaspievala, zatancovala a hlavne všetkých svojou prítomnosťou potešila. Deťom sa vystúpenie veľmi páčilo. Zakúpili sme si CD, ktoré obsahuje tanečné pesničky, ktoré zaujali Vaše detičky. Na tomto CD sa nachádzajú piesne vlastnej tvorby, CD je nahraté štýlom prístupným pre deti. Tie sa naučia veľa nového a zároveň si pri pesničkách zatancujú a zacvičia.


 

MDD

MDD1.jún patril našim škôlkarom. Sviatok detí sme oslávili počas štvrtkového dopoludnia v záhrade materskej školy. Deti sa hneď po príchode do školskej záhrady posilnili sladkosťami a tekutinami pred disciplínami, ktoré boli pre nich prichystané. Na začiatku sa museli poriadne rozcvičiť. Na konci každý dostal diplom a balíček. Ďakujeme rodičom za balíčky.


 

Prdškoláci

PredškoláciKaždý rok opúšťajú brány MŠ naši predškoláci, ktorí v ďalšom školskom roku nastupujú na novú životnú trasu, na cestu do základnej školy za novými vedomosťami a bohatými poznatkami. Z malých detičiek, čo občas i so slzami v očiach kráčali ráno do MŠ, sa za pár rokov stali veľkí predškoláci, čo od septembra budú kráčať do školy s taškami na chrbte. Všetkým budúcim prvákom prajeme vykročenie správnou nohou a úspešný začiatok prváckeho života.


 

Štefanovskí predškoláci v Tvrdošíne

Štefanovskí predškoláci v TvrdošíneV piatok 19.05.2017 sa naši predškoláci vybrali do Tvrdošína na výlet autobusom. Cieľom bolo navštíviť prvákov v ZŠ, galériu M. Medveckej, knižnicu a boli sa pozrieť aj na drevený kostolík. Cukráreň s dobrou zmrzlinou neobišli. Zastavili sa aj v parku, kde si  na záver oddýchli. Do MŠ sa vrátili unavení, ale plní nezabudnuteľných zážitkov.


 

Deň matiek

Deň matiekDeň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili. Dňa 17. mája 2017 dýchala atmosféra aj v Materskej škole Zvedavá včielka slávnosťou a nedočkavosťou osláviť tento krásny sviatok. Deti sa nevedeli dočkať popoludnia, aby mohli svojim mamičkám predviesť všetko, čo si pre ne s pani učiteľkami dlhšie pripravovali. Deti piesňami,  básňami, spoločným tancom vyjadrili, že mama je pre nich jedinečná a nenahraditeľná. Rodičom sa postupne predstavili deti z tried Medušky a Včielky. Rodičia boli milo prekvapení, ako krásne sa detičky na tento deň pripravili. V závere venovali deti mamám darčeky, srdiečka a portréty. Pochvala a poďakovanie patrí aj pani učiteľkám, ktoré deti na tento deň pripravili a slávnostne ich obliekli tak, aby bol program pre mamičky čo najkrajší.


 

Sokoliari

SokoliariV utorok 16. 05 sme v MŠ privítali hosťa zo sokoliarskej skupiny Falconarii. Priniesol si so sebou šesť rôznych druhov denných, ale aj nočných dravcov z našej prírody aj zo zahraničia. V rámci zážitkového učenia sa deti oboznámili so životom a spôsobom lovu rýchleho sokola, majestátneho orla, či okatého výra. Deti boli očarené z plamienky driemavej, ktorá sa po latinsky volá Bubo Bubo. Počas prezentácie nám dravce predviedli svoje letové schopnosti a prelet nad ihriskom. Deťom sa vystúpenie dravcov veľmi páčilo a mali zážitok z toho, že si ich mohli pohladiť a odfotiť sa s nimi.


 

Planetárium

PlanetáriumV knižnici Materskej školy bolo v  polovici mája 2017 nainštalované mobilné nafukovacie planetárium. Navštívili ho deti z MŠ a žiaci ZŠ. V planetáriu sa dozvedeli nové informácie o  planétach Slnečnej sústavy, jej vzniku, o  Mesiaci, Slnku či o rôznych súhvezdiach. Počas polhodinového programu si pozreli náučný dokument alebo rozprávku. Počas celého premietania a výkladu v planetáriu ležali. Deti z MŠ mali rozprávku o tom, ako Mesiac putoval k Slniečku na návštevu. Videli tam, ako menil svoju tvár, že navštívil jednotlivé súhvezdia a nakoniec sa dostal k  Slnku. Planetárium funguje na princípe tzv. krivého zrkadla. Púšťajú sa tam filmy tzv. fuldum, ktoré sú vlastne prispôsobené na celé to 360-stupňové planetárium, znamená to, že film je okolo nich, ako keby boli v prírode alebo v skutočnom planetáriu. 


 

Súťaž o najkrajšiu včielku

Súťaž o najkrajšiu včielkuV súťaži hľadáme najkrajšie, najoriginálnejšie, najmenšie či najväčšie, jednoducho tie najmilšie vymyslené, vytvorené, ušité, vymodelované, upečené...včielky sme úspešne ukončili. Ďakujeme rodičom za spoluprácu a pomoc, pretože spolu so svojimi deťmi vytvorili krásne a hlavne nápadité a originálne včielky. A nielen to. Ukázali,  čo všetko včielky vyrábajú, načo nám slúžia, prečo ich potrebujeme... Všetkých sme odmenili a na konci sme si pochutnali na výborných mafinách. Chodbu nám budú skrášľovať ešte dlho. ĎAKUJEME


 

Zápis do ZŠ

Zápis do ZŠSlávnostný zápis žiakov do 1. ročníka sa konal 27.4.2017.(utorok) o 15.00 hod. v priestoroch základnej školy Š. Šmálika v Tvrdošíne. Naši odvážni predškoláci zaspievali pesničky a zarecitovali básničky pred všetkými v jedálni. V septembri môžu nastúpiť.


 

Speváčik

 Zápis do ZŠDňa 27.apríl  sa v Habovke konal XVII. ročník Oravský speváčik. Spevácka súťaž v speve ľudových piesní pesničiek je určená deťom materských škôl vo veku od 3 do 6 rokov.  Umožňuje najtalentovanejším prejaviť svoj talent. Klaudia Kolenová reprezentovala našu MŠ a v II. kategórii získala  Bronzové pásmo s piesňou Čiže si šuhajko, čiže si. Gratulujeme.


 

Zúbky

ZúbkyNaša materská škola sa zapája do rôznych projektov. Jedným z nich je DentalAlarm, do ktorého sme sa zapojili  prvý krát. Týmto projektom sme chceli dosiahnúť, aby úsmev našich detí bol bez škaredého kazu a k zubárovi chodili len pre pochvalu, ako krásne sa o zúbky starajú. Prostredníctvom tohto projektu sa deti učia správny postup čistenia zúbkov, teda po krokoch. Ďalej sa dozvedia, ako si treba vybrať správnu zubnú pastu a zubnú kefku. Taktiež zistia, čo všetko zúbkom škodí, kedy treba navštíviť zubného lekára.


 

Návšteva družstva

Návšteva družstvaDňa 4.4.2017 deti z MŠ Zvedavá včielka navštívili poľnohospodárske družstvo v Štefanove nad Oravou. Deti si nielen teoreticky ale aj prakticky utvrdili poznatky o domácich zvieratách a ich mláďatách, o ktorých sa učia v materskej škole. Oboznámili sa, ako sa zvieratá  starajú o svoje mláďatká, čo zvieratá žerú, ako často ich kŕmia. Chceli by sme sa veľmi pekne poďakovať p. Kulošťákovi, ktorý bol ochotný a umožnil nám exkurziu na družstve. Cestou naspäť sme si spoločne  zaspievali pesničky o domácich zvieratách. Exkurzia sa deťom veľmi páčila a pomohla rozšíriť a prehĺbiť vedomosti v tejto oblasti.


 

Zber liečívých rastlín

Zber liečivých rastlínJar sa blíži a naše kroky čoraz častejšie povedú na prechádzky do prírody. Spolu s deťmi  poznávame prvé jarné kvety a spoločne ich zbierame. Na lúkach vystavených priamemu slnku sa už dajú zbierať prvé kvety podbeľu a prvosienok. 


 

Projekt Kulinárska kniha

Projekt Kulinárska knihaV marci 2017 sa naša materská škola Zvedavá včielka prostredníctvom programu eTwinning zapojila do medzinárodného projektu „Kulinárska kniha“. V spolupráci s materskou školou z poľského mesta Jaroslaw si budeme navzájom vymieňať recepty, fotky a skúsenosti z pečenia rôznych koláčikov a výroby rôznych šalátov, ktoré si vyskúšajú v škôlke ale aj doma. Projekt bude prebiehať do júna 2017 a na záver by mala vzniknúť spoločná Kulinárska kniha a každé dieťa získa osvedčenie „Detský kuchár“. Deti z našej 2. triedy, pod vedením p. učiteľky Jurčiovej už majú za sebou prvú aktivitu a to prípravu, miešanie cesta a pečenie oplátok. Deti za dozoru učiteľky si vyskúšali prácu s ponorným mixérom  a so strojom na pečenie oplátok. Veľmi ich to bavilo a páčilo sa im to. Na ochutnávku svojich výrobkov potom pozvali svojich mladších kamarátov z 1. triedy. Oplátky všetkým veľmi chutili.


 

Hviezdička

HviezdičkaDňa 24.3.2017  sa malí škôlkari z okresu Tvrdošín stretli v kine Mier Trstená. Konal sa tu už 21. ročník súťaže v prednese poézie a  prózy detí predškolského veku „HVIEZDIČKA“. Deti svojim kamarátom, pani učiteľkám a porote ukázali, ako vedia krásne recitovať. Prednášali kratšie i dlhšie básničky. Po vystúpeniach sa občerstvili, zahrali sa s novými kamarátmi. Potom prišlo dlho a netrpezlivo očakávané vyhodnotenie. Našu škôlku vzorne reprezentovala  Aďka Čajková v prednese poézie Zlatý lúčik od J. Belašičovej. Získala cenu poroty. Ďakujeme MŠ Trstená za pekne zorganizovanú akciu, ktorá deťom priniesla nové zážitky.  


 

Noc v MŠ

Noc v MŠPredškoláci z MŠ prežili nezabudnuteľnú noc, plnú zábavy, zážitkov a dobrodružstiev. Niektoré deti prvýkrát strávili noc bez svojich rodičov, spolu s pani učiteľkami v materskej škole. Ale vôbec sa nebáli, neplakali, pretože bohatý program ich tak pohltil, že ani nemali čas rozmýšľať o tom, že sú v noci bez svojich mamičiek. Najprv sme sa posilnili palacinkami od veľmi ochotnej mamičky, ktorá ich upiekla a doniesla.  Súťaživé hry dievčatá proti chlapcom, spoločné aktivity- kreslenie a dokresľovanie kamaráta, hľadanie pokladu - potme baterkami hľadali poklad, tanec s balónmi a diskotéka. V MŠ už mali pripravenú večeru a veľa dobrých sladkostí čo si doniesli z domu. Po večeri nasledovala party, laserová shov - tanec v tme s baterkami a hry na schovávačku. Cieľom bolo posilniť spolupatričnosť deti prežívaním netradičných spoločných aktivít. Noc sa vydarila k spokojnosti všetkých zúčastnených, deti získali darčeky za odvahu a statočnosť. A čo je najpodstatnejšie, všetky deti boli nadšené, šťastné a skonštatovali, že by si noc chceli ešte raz zopakovať.


 

Medvedík záchranár

Medvedík záchranárMacko, čo sa ti stalo? Dýchaš? Týmito slovami sa prihovárali plyšovým medvedíkom deti z Materskej školy Zvedavá včielka v jeden jarný deň. V škôlke privítali p. Hrubošovú. Priblížila deťom ako oživovať človeka, ako uskutočniť resuscitáciu, či správne zavolať záchranku. Názorne všetkým predviedla, ako postupovať pri oživovaní človeka na plyšovom medvedíkovi. Deti cez zážitkové učenie, hravou formou a najmä manipuláciou s medvedíkmi si nepriamo vyskúšali ako podať prvú pomoc pri resuscitácii, oživovaní. Najskôr medvedíkom jemne potriasli a opýtali sa: „ Macko, čo sa ti stalo? Dýchaš?“ Počúvali uškom, no macko nedýchal. Keď mu rozopli vestičku a uvideli na mackovej hrudi červené srdiečko. Správnym položením dlaní rúk na seba srdiečko stláčali. Spoločne počítali do tridsať, následne sa dvakrát nadýchli a fúkli mackovi do úst. Celý proces zopakovali ešte raz. A macko začal dýchať! Oživili ho, čomu sa veľmi potešili. Záchranu macka si vyskúšali všetky deti. Oživovanie medvedíka brali vážne a zodpovedne. Pre deti je to veľkým prínosom. Veríme, že deťom hra s plyšovým medvedíkom utkvie v pamäti a prostredníctvom tohto zážitku možno raz v budúcnosti zachránia niekomu život naozaj.


 

Detský karneval

Stavanie snehuliaka

Veselo bolo deťom z MŠ Zvedavá včielka, keď sa dňa 03.02. zabávali na svojom maškarnom plese. Deti sa zmenili na princezné, Elsy, ritierov, zvieratká, pirátov či šašov. Celé dopoludnie tancovali, predstavili svoje masky a pochutnávali si na dobrotách. Najkrajšou odmenou boli rozžiarené detské očká, radosť, dobrá nálada a pekný zážitok, na ktorý budú dlho spomínať.


 

Farebný týždeň

Celý týždeň sa niesol vo farbách - modrej, červenej, zelenej, žltej a koniec týždňa sme ukončili farebne. Deti sa spolu s pani učiteľkami obliekli do farby, ktoré sme si dopredu rozdelili. V spolupráci s jedálňou nám pripravili počas týchto dní jedlá príslušnej farby. V stredu rodičia deťom doniesli ovocie a zeleninu zelenej farby a spoločne sme ju ochutnávali.

Modrý pondelok                                      Červený utorok

Modrý pondelok

Červený utorok

 

 

 

 

 

 

Zelená streda                                          Žltý štvrtok

Zelený štvrtok

žltý štvrtok

 

 

 

 

 

 

Farebný piatok

Farebný piatok


 

Poďakovanie

PoďakovanieMy deti z MŠ Zvedavá včielka spolu s našimi pani učiteľkami ĎAKUJEME všetkým členom hasičského zboru, pod vedením pána Pindiaka, za zbierku dobrovoľne darovaných hračiek. Všetky hračky poslúžia nielen terajším deťom, ale aj budúcej generácií.

  

 


 

Stavanie snehuliaka

Stavanie snehuliakaAj túto zimu sa ná mpodarilo postaviť snehuliaka. Vydržal síce len zopár dní, ale radosť detí bola veľká.


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka