Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti v obci

Zaujímavosti v obci

Mariánska kaplnka Navštívenia Panny Márie

kaplnkaBola postavená v Hornom Štefanove v roku 1780 a veriaci sa tu schádzali na súkromné pobožnosti. V kaplnke raz do roka  bývala odpustová slávnosť a príležitostne pohrebné omše. V čase jej výstavby  pôsobil vo farnosti Tvrdošín Pavol Bernolák zo Slanice, pravdepodobne strýko Antona Bernoláka, kodifikátora prvého spisovného slovenského jazyka. V jej čelnej stene je malý výklenok, v ktorom je uložená socha sv. Floriána, patróna hasičov. Dnes je tam nová,  ktorá nahradila pôvodnú drevorezbu tohoto patróna. Vytvoril ju neznámy autor v 19. storočí. Pôvodnú drevorezbu Oravská galéria v Dolnom Kubíne vystavuje v trvalej expozícii tradičného ľudového umenia v kostolíku na Slanickom ostrove a v Župnom dome v Dolnom Kubíne aj kópiu tejto drevenej polychrómovanej plastiky svätého Floriána.

  Kaplnka prešla viacerými úpravami. V roku 1994 sa opravila strecha, vymenili sa okenné rámy s okenicami,  dvere,  podlaha. V r. 1999 opravili dlažbu, okná, dvere, vymaľovala sa. Pripravil sa Boží hrob. Okná, dvere  vyrobil Ján Brunčák a vymaľoval Stanislav Kakačka. O ostatné sa postaral Pavol Kuloštiak.

 Dnes môžeme povedať, že pôvodný je už len pôdorys a z časti aj murivo stien. Doposiaľ je však vo vežičke kaplnky umiestnený najmenší zvon, cca 40 - 50 kg. Srdce má vymenené s nie príliš šťastne zvoleným materiálom.  V jeho hornej časti je nápis: FUSA LOSSONI o 1814 (Odlial LOSSONI v roku 1814). V dolnej časti je nápis: FUSA PRO PAGI LAVKOVIENSI SUNT KOKAN (Odliate pre dedinu Lavkov sunt Kokan). Zvon bol teda darom občanov Lavkova pre kaplnku. V jeho strede je vyobrazená  plastika svätca so svätožiarou v rúchu, ktorý v ruke drží klasy obilia. Je vyobrazený uprostred nápisu: S. LAU RENTUS (RENTIIS).

 

Zvonica Horný Štefanov

zvonica pred rekonštrukciouzvonica po rekonštrukciiZvonice sa  stavali hlavne tam, kde nebol kostol, na základe nariadenie Márie Terézie, ktorá tzv. Ohňovým patentom z roku 1751 nariadila ich stavanie, aby sa mohlo v tom ohňovom mieste na zvon uderiť, aby noční vartáši hneď na zvon šturmovali, alarm urobili, keď spozorujú oheň.  Zvonice boli postavené tak v Dolnom, ako aj v Hornom Štefanove. Presný dátum výstavby uviesť neviem. Viac však vieme  zvoch. V Štefanove nad Oravou je ich celkom sedem. Ich historická a umelecká hodnota je veľmi vysoká. Zvony boli a sú symbolom cirkvi, ale vždy slúžili aj svetkým veciam.

  Ako som už uvádzal, vrchnosť počas I. svetovej vojny nariadila rekvirovať zvony po obciach a mestách, ktoré boli použité na výrobu zbraní. Tak 30.11.1916 zobrali maďarskí vojaci dva zvony z kostola v Bobrove (200, 500 kg) a 4.10.1917 ešte tretí - 737 kg. 13.7.1917 rekvirovali v Námestove, ale aj Zubrohlave, Liesku…

Štefanovci si svoje zvony uchránili.

  V zvonici  v Hornom Štefanove sú dva vzácne zvony. Menší zvon bez udania hmotnosti, odhadom okolo 80 - 100 kg má v hornej časti nápis: FVSA PER JOSEPHUS LISSIAK NEOSOLII 1771. (Odliate pre Jozefa  Lissiaka (Líšku) v  roku 1771). V dolnej časti zvona je nápis: S. IOHANUS ET PAULE O.P.N. (Sv. Ján a sv. Pavol). Nápis je pod zobrazením dvoch svätých, ktorí v ruke spolu držia ratolesť. Zastavme sa pri zobrazení dvoch svätých, sv. Ján a sv. Pavol, ktorí nemajú nič spoločné a napriek tomu držia spolu ratolesť. Pri návšteve starých cintorínov neraz nájdeme pieskovcové náhrobné kríže s maľovanými alebo vytesanými svätými, ktorých mená niesli zomrelí. Tak dochádzalo ku kurióznym spojeniam svätých.  Predpokladám, že aj Jozef Líška, ktorý preukázateľne v Hornom Štefanove žil v roku 1770, dal na pamiatku svojich príbuzných, Jána a Pavla, odliať zvon práve s týmito svätými.

  Druhý, väčší zvon s bohatou ornamentálnou výzdobou, s hmotnosťou 248 kg, má v strede nápis:  SZENT ISTVÁN KUNYURUBJ ERRETUNK (Svätý Štefan oroduj za nás). Tento nápis obkolesuje kľačiaceho sv. Štefana s kráľovskou korunou v ruke pred madonou s dieťatkom. Na druhej strane, oproti tomuto obrazu a názvu, je uvedené: UNTETTE POJTEK ISTVÁN 1891 (Dal uliať Štefan Pojtek 1891). Na obrube v hornej časti zvona je nápis: UNTETTE THIIRY JANOS ÉS FIA BUDAPESTEN 1891 (Ulial Thiiry Ján a syn v Budapešti v roku 1891).

 

Zvonica v Dolnom Štefanove

Zvonica Dolný ŠtefanovV čase postavenia bola nad dedinou. Dnes je mimo nej. Pod ňou za potokom bola škola, kováčska dielňa a oproti nej rodinné domy. Stála na nezalesnenom kopčeku približne v strede medzi krížom na krížnych cestách a cintorínom. Okolo nej bola hlavná prístupová cesta do obce. Do dnešných dní sa v nej zachoval prekrásne zdobený zvon, ktorý nesie nápis v jeho  v hornej časti: FVDIT FRANC. LITMAN NEOSOLI 1797. (Dal odliať František Litman  v (deň) roku 1797). Je veľkosťou rovnaký ako zvon vo zvonici v Hornom Štefanove 80 - 100 kg. Sú na ňom zobrazení dvaja svätí, pričom jeden z nich drží kríž.

S menom Litman som sa nestretol, ale podobné meno môže pochádzať ešte z najstarších osadníckych rodín Dolného Štefanova - Litvák v roku 1619. Na zvone, ako spomína Ján Hoblík, zvonieval krstný otec Pačík. Zvonieval trikrát denne.

 

 

 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka